Php Scriptlerim | Ücretsiz Php Scriptler

Blog

Php Scriptler İçin Güvenlik Önerileri

3 ay önce  -  332 Okunma

PHP : Hypertext Preprocessor (Türkçe: Üstünyazı Önişlemcisi) (Aslen: Personal Home Page - Kişisel Ana Sayfa), internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, HTML içerisine gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP'nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir.

Php'nin ilk çıkmasından bu yana bir çok değişiklik ve gelişim göstermiştir. Biz ve bizim gibi kodlama(programcı-developer) yapan her insan bu tarz gelişmeleri takip ederek yazılacak php scriptleri bu kriterlere göre güncelleştirmektedir. Sitemizde yayınlanan ücretsiz scriptler için ve genel olarak diğer yazılımlar için kendinizce dikkat edebileceğiniz bir kaç nokta bulunmaktadır. 

1 - Yönetici Paneli Şifrelerini Değiştirme

Ücretsiz yayınlanan scriptler genelde ilk kurulumda standart kullanıcı adı/email - şifre içerdiği için scripti kurar kurmaz yönetici paneli şifrenizi kesinlikle değiştirin. Şifrenizi değiştirirken basit, tahmin edilebilen şifreler yerine harf, numerik, özel karakterler kullanarak karmaşık şifreler belirleyin.

2- Yönetici Paneli Yolunu(klasör adını) Değiştirme

Ücretsiz script kullanmaya karar verdiyseniz aklınızdan çıkartmamanız gereken şey bu scripti kullanan binlerce kişinin olabileceğidir. Bu kadar çok kişinin aynı panel yolunu kullanması kötü niyetli kişilere davetiye çıkartmaktadır. Genellikle sitemizde yayınlanan scriptler de " yonetim " klasör adını kullanmaktayız. Gerekli güvenliği sağlamak için scriptinizi kurduktan sonra klasör ismini değiştirmeyi unutmayın.

3- Dizin Şifreleme 

Dizin şifreleme işlemi genellikle işleri yavaşlattığı için tercih edilmez. Ancak ek güvenlik almak için bazı durumlarda kullanmak gerekebiliyor. Eğer yönetici paneli şifresini ve klasör adını değiştirdikten sonra hala güvenliğinizden emin olamıyorsanız plesk & cpanel içerisinde yer alan dizin şifrelemeyi kullanarak yönetici paneli klasörünüzü panel şifrenizden farklı bir şifre belirleyerek dizin şifreleme işlemini gerçekleştirin.

Yukarıda bahsettiğimiz 3 adet basit güvenlik önlemi ile sitemizde yayınlanan php scriptler ve internet ortamında karşılaşabileceğiniz bir çok php script için gerekli güvenliği sağlayabilirsiniz. Bu önlemler sitenizi bir nebze olsun korumaya yardımcı olacaktır.

 


Yorumlar

    Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!


Yorum Gönder